Tere tulemast! Logi sisse või Registreeru kasutajaks

Uudised

Abiline Soolapiip

13.06.2006
Abiline Soolapiip

Nüüd juba rohkem kui aasta tagasi jõudis Eestisse ungarlaste leiutis -soolapiip. Paljude hingamisteede haiguste, ka krooniliste ja allergiliste puhul, toimib see kui populaarne ravi Euroopa soolakaevandustes. Soolapiibus, mida apteekidest leida võib, on sees haliit e kivisool. See on miljoneid aastaid tagasi moodustunud sool, mis lisaks naatriumkloriidile, mida tavalise keedusoola nime all tunneme, sisaldab ka mitmesuguseid teiste soolade kristalle. Ungaris asuva Semmelweisi Ülikooli taastusraviosakonnas tehtud katsed näitasid, et läbi soolapiibu sissehingatud soolakristalle sisaldav õhk desinfitseerib hingamisteid, vedeldab seal hingamist takistavat sekreeti ning lõpptulemusena lõdvestab bronhe. Patsiendid kirjeldasid hingamise kergenemist eriti sissehingamisel. Ka kopsu elulise mahu mõõtmine kinnitas tulemusi - see oli suurenenud.

meditsiinistatistika j�rgi paraneb hingamisteede haiguste all kannatavate patsientide seisund kuni 90%-se t�hususega

Paljusid patsiente ajas segadusse köha ja nohu tugevnemine soolapiibu kasutamise alguses. Tegelikult on see väga loogiline ja kasulik - sool vedeldab hingamist takistavaid sekreete, seejärel püüab keha neist vabaneda nohu ja köha abil. Sekreeti jääb seeläbi vähemaks ja bronhide ärritusseisund taandub koos köha ja nohuga.

Soolapiip on väga kasulik ka kõigile hingamisteede allergia ja astmaga hädas olevatele inimestele. Soolapiip võib oluliselt vähendada sümptome ja ka vajaminevat ravimihulka.

Soolapiibu kasutamist saab ühildada igapäevaste tegevustega - seda saab teha arvutiekraani või telekat vaadates ning hingamiskuur võib kesta ka kõigest 15 minutit.

Kui veidi üle viiesajakroonine hind hakatuseks ära ehmatab, siis arvutage! Soolapiip kestab heaperemehelikul kasutamisel viis aastat. Seega on tema päevahind (525 kr jagada viie aasta päevade arvu e 1825ga) umbes 29 senti. Nii odavat ravimit on keeruline leida.

 

pange soolapiibu keraamilisele filtrile �ige natuke aroomi�li

Oma kogemust soolapiibu kasutamisel tutvustab dr Maie Laaniste, Ida-Tallinna Keskhaigla allergoloog:
Isiklikust paarikuisest kasutamiskogemusest lähtudes võin kinnitada, et soolapiibu abil on väga hästi võimalik hingamisteedes olevat sekreeti vedeldada, et see väljaköhitavaks muutuks, ärritust vähendaks ning hingamise kergemaks teeks. Soolapiipu on ka lihtne ja mugav kasutada.

Soolapiibuga hingamisteed korda

08.03.2005
Soolapiibuga hingamisteed korda

TERVISELEHT nr 10 - 8. märts 2005

Mõned aastad tagasi tuli üks ungarlane mõttele, et mugav oleks endale soolakamber koju muretseda. Nüüd on soolapiip paljude allergikute ja astmaatikute tervislik kaaslane.

 Soolapiibu põhimõte on imelihtne: portselanist anumasse pandud sool. Loomulikult on nii portselan kui sool kvaliteetsed ning pooltuhat krooni maksva tervisesõbra elu võibki enim ohustada selle maha kukkudes kildudeks purunemine. Teine oht on niiskus, mis soola kokku kleebib, et toimeained sealt enam lenduma ei pääse, Mõjujaks on Euroopa tuntuimatest soolakoobastest pärit haliit e kivisool, mis lisaks 98,7 protsendile NaCl sisaldab veel 0,1% CaSO2,  0,028% MgCl2,  0,13% CaCl2  ja 0,00056% Fe2O3.

 Soolapiipu hoitakse käes ning hingatakse läbi selle suu kaudu sisse. Välja tuleb hingata nina kaudu, kuid kui kogemata suu kaudu hingeõhk soolapiipu puhuda, siis on seal olemas spetsiaalne klapp, mis liigset niiskust välja aitab lasta. Tegemist pole mingi erilise hingamisega - ei tohi liiga sügavalt ega ka pinnapealselt hingata. Nii ongi ehk hõlpsaim muu tegevuse kõrvalt soolapiipu hingata - näiteks uudiseid või lastesaadet vaadates. Siis ei jälgi nii pingsalt hingamist ja see püsib tavalisem, 15 minutit on hingamiskuurile paras aeg, kokku võib soolapiipu hingata kuni kaks tundi päevas.

Piipu maale toova firma esindaja nendib, et kasutaja võiks siiski konsulteerida arstiga, et arutada, kui sageli ja kui kaua oleks vaja hingata. Kui perearst ei oska soovitusi anda, siis võiks konsulteerida soolakambri juures vastu võtva arstiga.

 Soolapübu eelised:

    • Käepärane, ei pea kuskil käima. Eriti sobib see soolakambrist kaugel, näiteks maal elavatele inimestele.
    • Pidevalt hingamisteede haiguseid põdevad nõrga immuunsüsteemiga väikelapsed ei pea teiste tõbistega kokku puutuma.
    • Lokaalsem ja seega kiirem mõju.

Soola toime:

 Sool desinfitseerib hingamisteid, hävitab mikroobe, mistõttu taanduvad põletikulised protsessid hingamisteedes. Kasutajaid ajab alati segadusse asjaoiu, et soolapiibu hingamise järel nohu ja köha ägeneb - nii aga peabki olema. Koos röga ja sekreedi väljutamisega puhastab organism hingamisteid. Edasi nähud taanduvad.

 Hormoone kasutavatel inimestel võib soolapiipu hingates väheneda vajadus hormoonide järele, mistõttu väheneb ka nende võimalus saada hormoonide käsutamise tagajärjel tekkivaid tüsistusi.

 Ungaris asuva Semmelweisi Ülikooli rehabilitatsiooni osakonnas läbi viidud katsete põhjal on soolapiibu saavutatavad füsioloogilised efektid: mukolüüs, sekretolüüs, lõppresultaadiks bronhospasmolüüs. Järeldustes on öeldud, et soolapiibu kasutamine on efektiivne isegi krooniliste ülemiste hingamisteede haiguste puhul: patsiendid kirjeldasid hingamise kergenemist, eriti sissehingamisel. Seda kinnitas ka mõõdetud vitaalkapatsiteedi ehk kopsude elulise mahtuvuse suurenemine.

 Lisaks allergikutele, astmaatikutele ja sageli hingamisteede haigusi põdevatele inimestele soovitatakse soolapiipu kasutada ka suitsetajatel, kes on endal välja kujundanud hingamisteede vaevused. Hommikuse köha leevenduseks tasub hingata soolapiipu.

MADLI ZOBEL

Soolapiip on näidustatud, kui teil on:
  • Õietolmuailergia ehk heinanohu ja muud hingamisteede allergiad;
  • Astma ja bronhiit - soola toimel muutub röga kergemini väljak ohitavaks;
  •  Läkaköha, ninakatarr mandlipõletik;
  •  Suitsetamisest tingitud häired hingamisteedes.